Život

Kako svesti rizik od utapanja na minimum: 'Djeca se mogu utopiti u vrlo malo vode'

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Svakako je važno djeci objasniti zašto postoje neka pravila kada je kupanje u pitanju i zašto je važno da ih se pridržavaju. Iako su mala, djeca mogu itekako dobro razumjeti što im roditelji govore kad vide da su ozbiljni. Na primjer, odbija li mališan nositi zaštitni prsluk, potrebno mu je objasniti da mu taj prsluk može spasiti život u vodi, posebno ako ne zna plivati.

Također, važno im je pojasniti koje opasnosti vrebaju u vodi, koliko je malo vremena potrebno da se dogodi tragedija te da se more, jezero i rijeka moraju poštivati, a nikako podcjenjivati njihova snaga i nepredvidivost.

Kad su mališani u vodi, posebno ako ne znaju plivati, ne odvajajte oči od njih, budite u blizini i na oprezu jer je ponekad dovoljan trenutak nepažnje da se dijete utopi. Kad ste s njima blizu vode suzdržite se od gledanja u mobitel. Naime, mala djeca se mogu utopiti u iznenađujuće malim količinama vode, čak i u svega nekoliko centimetara.

Osim toga, iako ima divnih ljudi na ovom svijetu, nemojte povjeravati čuvanje vlastitog djeteta u vodi neznancu. Ako nekoga ne poznate dovoljno, ne možete biti sigurni da će s pažnjom nadgledati vaše dijete.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Utapanje se može dogoditi brzo i tiho, za razliku od načina na koji se to prikazuje u filmovima, imajte to na umu i nemojte se oslanjati na sluh i misliti kako će dijete vrištati ili nešto slično kad se počne utapati. Osim toga, budite oprezni kada se igraju oko bazena ili ribnjaka koji bi trebali imati sigurnosne prepreke, poput ograde i vrata.

Nakon uživanja u igri s vodom sa svojom djecom, uvijek odmah ispraznite posude i kante s vodom.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, utapanje je treći vodeći uzrok nenamjernih povreda u svijetu s udjelom od 7 posto u skupini povreda. U svijetu godišnje od utapanja smrtno strada 236.000 osoba. Najviše je stradalih, njih 90 posto, u gospodarski slabo i srednje razvijenim državama svijeta.

Pod povećanim rizikom od utapanja su sljedeće skupine:

mala djeca

neplivači

osobe muškog spola

osobe koje boluju od određenih hroničnih bolesti

osobe koje su konzumirale alkohol

osobe koje se kupaju u rijekama i jezerima

Stavite zaštitu između djece i vode

Djeci je potrebno onemogućiti slobodan pristup bazenima, kontejnerima s vodom i drugim izvorima vode. Bazeni trebaju imati dovoljno visoke zaštitne ograde. Sigurnosni poklopci na kontejnerima s vodom, bunarima i drugim sličnim mjestima trebaju biti zaključani i osigurani od pristupa djece. U dvorištima u blizini kuća ne smiju se ostavljati kontejneri ili veće posude koje se mogu napuniti vodom, prenosi 24sata.

Također, u vodi ne ostavljajte igračke jer one maloj djeci mogu biti mamac da krenu za njima.

Naučite djecu plivati

Naučeno plivanje smanjuje rizik utapanja kod male djece za 88%. Djecu koja su završila obuku plivanja potrebno je i dalje stalno nadzirati i pomagati u svladavanju i usavršavanju plivanja. Osim škola i kurseva plivanja za djecu organizuju se i kursevi plivanja za odrasle. Odrasle osobe koje nisu dobri plivači trebaju se kupati u plitkom dijelu i pod nadzorom drugih odraslih osoba. Treba napomenuti da plivanje ima odličan utjecaj na srce, krvne žile i dišni sistem, omogućuje ravnomjerno oblikovanje mišića i jača samopouzdanje kod mališana.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Prsluk je najbolja zaštita za djecu

Djeca koja ne znaju plivati trebaju pod stalnim nadzorom odraslih osoba nositi sigurnosni prsluk primjeren njihovoj dobi, visini i težini. Djeca mogu koristiti i sigurnosne pojaseve ili rukavice, ali prilikom njihove upotrebe potreban je dodatan oprez jer ne pružaju visok stepen sigurnosti kao prsluk. Sigurnosni se prsluk preporučuje prilikom vožnje na čamcima ili drugim plovilima kod sve djece i odraslih osoba. I najbolji se plivači mogu utopiti prilikom pada u vodu u nepovoljnim vremenskim uvjetima kao što su veliki valovi i hladna voda.

Kupaći neka bude žive boje

Imajte na umu da i boja kupaćeg kostima djetetu može spasiti život. Za mališane uvijek birajte one u boji koja se najbolje vidi dok su u vodi. Najuočljiviji su oni florescentnih boja poput roze, žute i narandžaste, a najlošiji izbor su kupaći klasične bijele i svijetlo plave boje jer se stapaju s bojom vode pa ih je teže uočiti.

Prihvati notifikacije