Kultura

Kako sam u ovoj godini pročitala 100 knjiga

Ako čitate jednu knjigu sedmično u godinu dana pročitat ćete 52 knjige.

FOTO: ALIS MARIĆ PRIVATNA ARHIVA
FOTO: ALIS MARIĆ PRIVATNA ARHIVA

Ja sam ove godine čitala dvije knjige sedmično i to me dovelo do stotinu pročitanih knjiga u 2022 godini.

Zvuči teško? Ili jednostavno? A sada, pazite ovo. Ako čitate samo JEDNU minutu dnevno, pročitat ćete jednu knjigu godišnje. Sada to dnevno čitanje dignite na DESET minuta dnevno – pročitat ćete deset knjiga godišnje. Možete povećavati dalje i dalje. Sve je to samo stvar navike. I – nemojte mi reći da nemate vremena. Dok sam radila u velikim kompanijama moje kolege su svakih toliko izlazili ispred firme popušiti jednu cigaretu. Jednom sam zbrajala te minute koje su vani proveli pušeći. Ispalo je da su dnevno potrošili 30 minuta na pušenje. Sada zamislite i izračunajte da su to vrijeme utrošili na čitanje knjiga.

Piše: Alis Marić

“Osim što mi je čitanje posao, moje godišnje povećanje stope čitanja pojačalo je ujedno i svako područje mog života. Osjećam se bolje. Produktivnija sam. Bolja sam partnerica svome suprugu i bolja majka i baka svojoj djeci.”

Od kada mi je čitanje posao i od kada vodim stranice Čitaj knjigu od mene se očekuje da puno čitam. Ne mogu preporučivati knjige, pisati o knjigama i druge motivirati na čitanje ako i sama ne čitam dovoljno knjiga. Ali za mene je čitanje i dalje ogromno zadovoljstvo i sreća. Niti u jednom trenutku ga ne doživljavam kao obavezu ili dužnost. Ne pušim, ne ispijam kave, ne telefoniram satima, ne gubim vrijeme uzalud. Osim što mi je čitanje posao, moje godišnje povećanje stope čitanja pojačalo je ujedno i svako područje mog života. Osjećam se bolje. Produktivnija sam. Bolja sam partnerica svome suprugu i bolja majka i baka svojoj djeci. Uspješnija sam u poslu. Imam više razumijevanja za druge i, što je najvažnije, zdravija sam. Čitajući stalno usvajam neku novu naviku i općenito sam sretnija.

Reći ću vam još nešto: pročitati 100 knjiga godišnje nije tako teško kao što mislite. Svako može naučiti kako se to radi.

Pročitajte još

Podijelit ću ovdje par savjeta koji će vam pomoći da pročitate više knjige u nadolazećoj godini, a koje i sama koristim. Ako to naravno želite: Čitanje vam kao aktivnost u slobodno vrijeme treba biti na prvom mjestu. Ne možete stalno gledati Netflix serije i filmove, igrati igrice, skrolati po Instagramu ili Tik Toku, telefonirati satima, a poslije žaliti što niste stigli pročitati više knjiga. Jer svi u jednom danu imamo 24 sata na raspolaganju. Bitno je kako ćete ih rasporediti i potrošiti.

“Zapišite si ciljeve i nemojte ih zaobilaziti. Ako koji dan propustite svoj zacrtani cilj, nadoknadite ga odmah sljedeći dan.” Odredite si točne ciljeve vezane za čitanje. Na primjer: dnevno ću pročitati minimalno 50 stranica ili tjedno ću pročitati jednu knjigu. Mjesečno ću pročitati tri knjige. Dok čitam neću pogledavati na mobitel ili, neću istovremeno provjeravati mailove ili tv kanale. Zapišite si te ciljeve i nemojte ih zaobilaziti. Ako koji dan propustite svoj zacrtani cilj, nadoknadite ga odmah sljedeći dan.

“Svatko od nas može u danu naći pola sata za čitanje.”

Ne tražite ispriku i ne izgovarajte rečenicu: “nemam vremena za čitanje”, jer to jednostavno nije točno. Svatko od nas može u danu naći pola sata za čitanje. Je li to ujutro uz ranije buđenje, ili navečer pred spavanje, ili je to za vrijeme dnevnog odmora – to je vaša stvar. Jedna kava s poznanicima u danu – manje i evo vremena za čitanje.

Nosite knjigu uvijek sa sobom. Tako možete vrijeme koje provodite u tramvaju, vlaku, osobnom autu ako niste vozač ili dok nešto čekate iskoristiti za čitanje.

Čitajte nekoliko knjiga istovremeno. Ja to redovno radim. Ne čitam istovremeno tri romana, ali kombiniram roman s knjigom za osobni razvoj ili nekom publicistikom. To me još više motivirana za čitanje. Zanimanje za sadržaj se povećava, a time i motivacija.

“Ima dovoljno dobrih knjiga upravo za vas i zašto se posvećivati onima koje nisu za vas. Ako mene knjiga ne zainteresira nakon 50 stranica, odlažem je i prelazim na drugu.”

Čitajte samo knjige koje vam se sviđaju. Nemojte se mučiti čitajući nešto što vas ne zanima, što vas frustrira i što vam je dosadno čitati. To je nepotrebno naprezanje i forsiranje. Ima dovoljno dobrih knjiga upravo za vas i zašto se posvećivati onima koje nisu za vas. Ako mene knjiga ne zainteresira nakon 50 stranica, odlažem je i prelazim na drugu. Danas se barem možete dovoljno informirati o sadržaju, likovima, poruci i žanru.

Zapisujte bilješke o knjigama koje ste pročitali. Pišite liste što želite pročitati ili formirajte listu knjiga koje ste pročitali. Ponosite se brojem pročitanih knjiga i neka to bude još jedan vaš uspjeh. Hvalite se pred drugima njime.

Neka vam čitanje postane navika bez koje ne možete. Poznato je da se navika stvara nakon što 21 dan uzastopno prakticirate određenu radnju, pa neka to bude čitanje.

Odredite si u svom domu mjesto gdje ćete čitati. Neka to bude mjesto gdje se osjećate najudobnije i gdje uživate. Važno je da osvjetljenje bude dobro.

“Vodite dnevnik čitanja. Uređujte taj dnevnik i neka na kraju godine bude što ljepši, uredniji i pregledniji.” Priključite se nekom od knjiških klubova u vašem gradu ili putem interneta. Zapratite neke od bookstagram profila. Otvorite vlastiti bookstagram/Facebook profil na kojem ćete dijeliti svoje impresije o pročitanom. To vam može biti odlična motivacija. Nebitno koliko pratitelja imate. Nemojte taj profil doživljavati kao poligon za natjecanje ili frustraciju. Neka to bude vaša knjiška osobna kartica. Nakon godinu dana moći ćete biti ponosni na sve što ste pročitali, zapisali, promatrali, komentirali. Vodite dnevnik čitanja. Uređujte taj dnevnik i neka na kraju godine bude što ljepši, uredniji i pregledniji. Zato smo za vas knjigoljupce izradili Dnevnik čitanja koji će vas inspirirati. Igrajte se i budite zaneseni pročitanim.

Na kraju, želim s vama podijeliti pet najboljih knjiga koje sam pročitala u ovoj godini:

Mira Furlan – Voli me više od svega na svijetu (autobiografija)

Miranda Cowley Heller – Palača od papira (porodična drama)

Valerie Perrin – Svježa voda za cvijeće (roman koji izmamljuje suze i smijeh)

Karine Tuil – Ljudska posla (kritika modernog društva kroz porodičnu dramu)

Min Jin Lee – Pačinko (korejska porodična saga)