Magazin

Isprobajte trik iz 1942. godine za kuhanje jaja i ljuska će sama spasti

Mary Frances Kennedy Fisher, kulinarski stručnjak iz SAD-a, oduvijek je smatrala da je termin kuhajte jaja netačan i da je tajna uspješne pripreme u tome što se ona zapravo ne kuhaju.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

“Onog trenutka kada u vrelu vodu stavite jaje, žumance ostaje sirovo, a bjelance je odmah kuhano. Cilj je da se sve komponente jajeta kuhaju u isto vrijeme na isti način”, rekla je Mary, koja je preminula 1992. godine, ali njene knjige i danas izazivaju veliko interesovanje.

Tako su prije nekoliko godina izdavači pripremili reizdanje njene knjige „Kako kuhati vuka“ iz 1942, gdje govori o metodama koje koristimo pri kuhanju jaja i zašto su pogrešne. Prema njenim rečima, postoje dvije alternative koje postižu najbolje rezultate:

Prelijte jaje hladnom vodom prije nego što ga stavite u vruću

Da ne bi pucala ljuska, predlaže da jaje prvo prelijete hladnom vodom, pa tek onda stavite u ključalu vodu. Ostavite na niskoj temperaturi koliko god želite, a Fisher napominje da će se na ovaj način kuhati jednako brzo kao u ključaloj vodi, ali će biti bolje kuhano.

Uronite jaje u hladnu vodu i brzo ga zagrijte

Za drugu metodu predlaže da jaje potopite u hladnu vodu u maloj šerpi, koju brzo zagrijete, a čim provri, jaje je spremno za konzumaciju. Međutim, kasnije je priznala da postoji nedostatak, jer je teže očistiti ljusku od jajeta ako koristite ove metode. Osim toga, jaja se na ovaj način meko kuhaju, a zbog zdravstvene bezbjednosti danas svi stručnjaci preporučuju tvrdo kuhana jaja, posebno za malu djecu, piše Mirror.