Zdravlje

Godišnje se potroši 10 miliona eura na liječenje bolesti povezanih s HPV-om

Uprkos besplatnoj i dostupnoj vakcini protiv HPV-a za sve mlade do 25. godine, procijepljenost u Hrvatskoj i dalje nije zadovoljavajuća, upozorili su u utorak stručnjaci iz područja ginekologije, epidemiologije i preventivne medicine.

VAKCINA HPV
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Vakcina protiv HPV-a, virusa koji može uzrokovati šest vrsta raka, trebalo bi ući u kalendar obveznog cijepljenja, poručio je ginekolog Goran Vujić iz KBC-a Zagreb na konferenciji, pod nazivom “Jedna briga manje”. Istaknuo je i potrebu da cjepivo postane dostupno i u ordinacijama obiteljske medicine, ginekološkim ambulantama i u bolnicama.

Stručnjaci su upozorili i na izražene regionalne razlike u procijepljenosti. 

Tatjana Nemeth Blažić iz HZJZ-a rekla je da se u nekim županijama bilježi procijepljenost i do 80 posto, dok je u Dalmaciji ona tek oko 30 posto. Tamo gdje se organizira cijepljenje u školama, vidljivo je da su rezultati znatno bolji, naglasila je. Prema novom izvješću koje su izradili nizozemska agencija Asc Academics i Sveučilište Groningen, trošak liječenja bolesti povezanih s HPV-om u Hrvatskoj iznosi oko 10 miliona eura godišnje.

Prevencija, putem cijepljenja i redovitih probira, donosi značajne zdravstvene i ekonomske koristi, istaknula je Neda Ferenčić Vrban iz Hrvatske lige protiv raka. Naglasila je i da zemlje poput Finske i Škotske, gdje je uvedeno masovno cijepljenje, gotovo više nemaju slučajeva raka vrata maternice među mladima.

Zamjenica predsjednice Udruge za zdravstvenu pismenost Ines Balint upozorila je kako mnogi roditelji imaju predrasude prema cijepljenju, ali strah od bolesti može ih motivirati. Naša je odgovornost prenijeti im relevantne informacije i pomoći u prevladavanju straha i dvojbi, poručila je, prenosi HRT.

Javnozdravstvena kampanja “Budi mRAK”, koju provode studenti medicine već šestu godinu zaredom, od ove godine usmjerena je prvenstveno na mlade do 25 godina, koji imaju pravo na besplatno cijepljenje. Nacionalna koordinatorica projekta Petra Vita Kasović najavila je akciju vakcinacije 15. maja na 11 lokacija u Zagrebačkoj županiji.

Na konferenciji je posebno istaknuta i potreba za većom podrškom oboljelim ženama. Stigma i sram, pogotovo kod ginekoloških dijagnoza, tjeraju žene na šutnju.

Mi iz udruga moramo biti njihov glas, rekla je Ljiljana Vukota iz udruge Sve za nju, naglasivši važnost smanjivanja stigme i stvaranja senzibiliziranog društva koje pruža podršku.