U prethodnim desetljećima naš ugalj je osiguravao stabilnost, ali on kao energent u narednom periodu privodi svoj vijek korištenja kraju. Ne odričemo ga se, dapače povećavamo njegovu proizvodnju, ali paralelno se kao isplativ energent nameće gas. Prethodnih mjeseci smo obilazili kantone i nailazili na ono što smo i očekivali da vlasti u tim kantonima i industrija prepoznaju bitnost ovoga energenta jer je daleko povoljniji od svih ostalih koji se trenutno koriste – istakao je Lakić.
Lakić je rekao da je gasifikacija Federacije kroz južnu, zapadnu i sjevernu interkonekciju način kako da se prirodni gas koristi kao energent budućnosti u cilju ispunjenja postavljenih ciljeva dekarbonizacije i čini lakšim naš put ka klimatskoj neutralnosti.
– Svima nama je bitno da gas čim prije dođe u svaki dio Federacije BiH. Drago nam je što želje i volje ima i što je ovaj energent prepoznat kao dobro, povoljno i sveobuhvatno rješenje potrebno i industriji i domaćinstvima – kazao je Lakić.
Tokom razgovora sa kantonalnim vlastima razgovaralo se i na temu geotermalne energije obzirom da Ministarstvo radi na izradi studije geotermalne energije Federacije BiH i prema pokazateljima Tuzlanski i Posavski kantoni su vrlo interesantni za ovu vrstu energije koja ima prosperitete razvoja i u našoj državi.
Po pitanju energetske efikasnosti potvrđena je volja i želja da industriji, posebno izvozno orijentisanoj se pomogne pri prelasku sa fosilnih goriva na zelenu energiju kako bi im imogućili da sami sebi proizvode energiju i samim tim ublaže posljedice nadolazećeg CBAM-a, saopćeno je iz Kabineta ministra Lakića.