Kolumne

Fiskalni helikopterski novac

Vlada Federacije BiH je "pogodila u sridu". Mjera "oflje" je postigla cilj. Svi hoće 1.080 KM bez doprinosa.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Bio bih red da u red stanu radnici, penzioneri i svi nezaposleni. Sve u svemu jedan milion korisnika. To bi bilo svega 1.080 i šest nula KM ili jedna milijarda KM. To se zove monetizacije ili novac iz helikoptera. Radi se fiskalnom helikopterskom novcu. Isti je formiran “nadimanjem” cijena.

Ljekari to definišu kao metabolički sindrom koji proizilazi iz neurednog načina života. Terapija je zahtjevna. Sve u svemu povećanje javnih prihoda bi bilo poželjno pravilno redistribuirati. Nešto slično je stvarano u monetarnom sistemu kroz emisiju primarnog novca. To je novac “ex nihilo” ili ” iz ništa”.

Radi se o tzv. fiducijarnom novcu koji je knjiški. Upravo to su pokazale dvije posljednje krize. Desilo se ono drugo u vrijeme pandemije i ovo prvo u vrijeme rata. Rekli bi ništa dobro. Rezultat svega je visok rast troškova života i visoki ili ekstra profiti. To je otprilike kao dvije razine krvnog pritiska koji teže da se spoje i izravnaju. Tada je ekonomija u šoku. Upravo tada se gubi kontrola.

Posljednja dešavanja sa prosvjedima je samo nastavak. Dobili su 1.080 KM željezničari, pa federalni službenici, neki kantonalci i sretni uposlenici kod privatnih firmi.

Ostali su izopćeni. S toga jedna mjera bez zakonskog utemeljena proizvela “željeni cilj”. To je haos. Uredbom do haosa. Tehničkim mandatom do bezvlašća. Nigdje sistema i mjere. Dunđeraj na kvadrat. Pogodno tlo za inflaciju i sivu ekonomiju. Samo nedostaje štampanje novca. Pošto toga nema cijenu će platiti građani preko inflacije. Reforme će sačekati kada se isprazne budžeti i fondovi. Nove javne politike nisu na pomolu. Novoj vlasti ostaju dva izbora. Prvi, da nastavi isto. Drugi, da uđe u reforme.

U prvom slučaju imaju šansu da ponovo dobiju izbore. U drugom slučaju imaju šansu da u narednim izborima odu u opoziciju. Helikopterski novac je sličan kanaderu zrakoplovu za gašenje požara. Puni se fiskusom (porezima) i ispušta novac na žarište onih kojima je novac potreban. Sve u svemu teška borba koja ipak ne daje rješenje. Time se samo “gasi vatra”.

Uzroci požara i dalje ostaju. Ekonomija je čudo. Ništa ne prašta. Za sve postoji račun. Pravilo dvojnog knjigovodstva. Sve se knjiži. Račun se mora ispostaviti. Neko ga mora platiti. Za sada su to građani koji postaju u većini siromašniji, a bogati u manjini postaju bogatiji.

Prihvati notifikacije