Na jednom fabriciranom videu na kojem se tvrdi da ga je poslala policija govori se o terorističkoj prijetnji i poziva Amerikance da „glasuju na daljinu”. Na drugom je lažna objava za medije na kojoj FBI govori o navodnom namještenom glasanju u pet zatvora.
Obje snimke „nisu autentične”, priopćio je FBI.
Dužnosnici svih razina vlasti tjednima upozoravaju Amerikance na pokušaje potkopavanja izbornog procesa lažnim informacijama. FBI je pozvao birače da traže vjerodostojne informacije iz provjerenih izvora.
Do 15 sati po hrvatskom vremenu u SAD-u nije bilo informacija o većim poremećajima izbora.
Cait Conley, dužnosnica za kibernetičku sigurnost u FBI-ju u utorak je rekla da zasad nisu registrirali nikakav incident koji bi ugrozio sigurnost američke izborne infrastrukture, iako je upozorila da će inozemni akteri tvrditi drugačije.
„Kao što smo više puta ponovili, mogli bi vidjeti više takve aktivnosti danas i u narednim tjednima, s posebnim fokusom na narative koji će pokušati utjecati na ‘swing’ države”, upozorila je Conley.
Američke obavještajne agencije u ponedjeljak su također rekle da očekuju da će se inozemne operacije „intenzivirati tijekom izbornog procesa i u narednim tjednima”, posebice u sedam ključnih saveznih država koje će odrediti konačnog pobjednika izbora.
No čelnica agencije za kibernetičku sigurnost Jen Easterly rekla je da njezin odjel još nema dokaze da se to i događa.
Američke agencije prošli su tjedan okrivile Rusiju za lažnu snimku koja prikazuje navodnog migranta s Haitija koji je glasao nekoliko puta u Georgiji. FBI je tijekom vikenda upozorio na još nekoliko lažnih snimki, prenosi N1.