Svijet

Evropa treba da poduzme hitne mjere kako bi izbjegla nestašicu plina sljedeće godine

Evropa treba da djeluje sada kako bi izbjegla nestašicu prirodnog plina sljedeće godine, saopćila je u četvrtak Međunarodna agencija za energiju (IEA), javlja Anadolu Agency (AA).

FOTO: FILIP SINGER / EPA
FOTO: FILIP SINGER / EPA

Evropska unija je uspjela napuniti skladišta do 95 posto prije ove zime, pet posto ili pet milijardi kubnih metara iznad njihovog petogodišnjeg prosjeka, ali IEA upozorava da će izazov sljedeće godine vjerovatno biti veći.

IEA je upozorila da je proces punjenja skladišta plina u EU ove godine imao koristi od ključnih faktora koji se možda neće ponoviti 2023. godine, ako se uzmu u obzir niže cijene plina i neuobičajeno blage temperature.

Ukupna opskrba plinovodima iz Rusije u EU 2022. godine vjerovatno će iznositi oko 60 milijardi kubnih metara, ali je malo vjerovatno da će Rusija isporučiti još 60 milijardi kubnih metara gasa 2023., jer bi se ruske isporuke Evropi mogle potpuno zaustaviti, navedeno je u analizi.

Agencija je također naglasila da je manji uvoz kineskog tečnog prirodnog plina (LNG) u prvih deset mjeseci ove godine bio ključni faktor veće dostupnosti LNG-a za Evropu kako bi se kompenzirao pad isporuka plina iz Rusije.

“Ako se kineski uvoz LNG-a sljedeće godine oporavi na nivo iz 2021., to bi obuhvatilo preko 85 posto očekivanog povećanja globalne opskrbe LNG-om”, navedeno je iz IEA-e.

U slučaju potpunog prestanka isporuke ruskog plina EU-u i oporavka kineskog uvoza LNG-a na nivo iz 2021. godine, nova analiza IEA pokazala je da bi se Evropa mogla suočiti s izazovnim jazom između ponude i potražnje od 30 milijardi kubnih metara tokom ključnog perioda za ponovno punjenje skladište plina u ljeto 2023.

Najnoviji trendovi i vjerovatna dešavanja na globalnom i evropskom tržištu plina pokazuju da će se Evropa suočiti sa još težim izazovom u naredne dvije zime, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.