BiH

Evo šta je odlučio da uradi Banjalučanin kojem je rata kredita skočila za 120 KM

Banjalučanin kojem je od 1. januara rata kredita povećana za nevjerovatnih 120 KM odlučio je da više ne strahuje zbog rasta EURIBOR-a. Promjenjivu kamatu zamijeniće u fiksnu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kada sam saznao koliko mi je banka povećala ratu, prvo mi trebalo neko vrijeme da dođem sebi. Onda sam uzeo telefon u ruke i zvao sve i jednu banku u Banjaluci da vidim kakve su mi mogućnosti priča za Srpskainfo ovaj Banjalučanin.

U jednoj banci koja je njemu ponudila najpovoljnije uslove uzeće kredit sa fiksnom kamatnom stopom.

Novim kreditom sa fiksnom kamatom zatvoriće postojeći kredit u banci kojoj trenutno vraća dug.

“Jedna banka je zaista najpovoljnija i tu će mi rata biti 678 KM do kraja otplate, odnosno narednih 15 godina”, kaže ovaj Banjalučanin kojem je banka u kojoj ima postojeći kredit ponudila lošije uslove, odnosno veću kamatu za kredit sa fiksnom kamatom na 15 godina u odnosu na banku za koju se odlučio.

“Kada ništa ne bih mijenjao, otplaćivao bih 639 KM i rata će mi rasti sigurno još ovu i vjerovatno narednu godinu. Ostalo mi je da otplaćujem još 22 i po godine, a to je zaista dug period i ko zna šta će se sve izdešavati u naredne dvije decenije”, priča ovaj Banjalučanin.

Dakle, promjenom kamate u fiksnu, njemu će rata kredita biti veća za 39 KM, skratiće period otplate sa 22 i po na 15 godina i ono što je u ovom trenutku najvažnije – rata mu ostaje ista do kraja otplate kredita.

Ovaj mladi građanin Banjaluke podigao je 2018. godine stambeni kredit od 100.000 KM kako bi riješio stambeno pitanje.

Kamata je promjenjiva što znači da je vezana za stopu EURIBOR-a, a inače svi krediti preko 15 godina su sa takvom kamatom.

Kredit je digao na 25 godina i rata mu je bila 501 KM sve do jula prošle godine kada je rata povećana na 513 KM zbog rasta EURIBOR-a, a od 1. januara rata mu je povećana na čak 639 KM.

“Očekivao sam da će mi rata porasti, ali nisam mogao ni da pretpostavim da će to biti ovoliki udar. Kako je krenulo, biće kao sa kreditima u švajcarskim francima”, zaključuje ovaj Banjalučanin.

Podsjećamo, EURIBOR je od 2015. godine u padu, jedno vrijeme je bio negativan, a od jula prošle godine raste usljed mjera Evropske centralne banke koja pokušava da obuzda inflacju.

Tako je EURIBOR 1. jula bio 0,238 odsto, a od 1. januara ove godine je već 2,732 odsto.