Medicinski fakultet u Foči osnovan je 1993, prema zvaničnim podacima na stranici Univerziteta Istočno Sarajevo, kome pripada i ovaj fakultet. Na zvaničnoj stranici Univerziteta Istočno Sarajevo ne piše, ali u haškoj presudi Radovanu Karadžiću piše: “Kad je optuženi (Karadžić) posjetio Foču da bi otvorio medicinski fakultet, održao je govor u kojem je rekao da je ‘zadovoljan i srećan da je Foča očuvana’ i da je važno da građani znaju da su bosanski Muslimani odustali od Foče u pregovorima.
Godine 1994. Krajišnik je prisustvovao proslavi u Foči zajedno s drugim članovima rukovodstva bosanskih Srba i održao je govor u kojem se obratio narodu Srbinja, što je bilo novo srpsko ime za Foču. U tom govoru Krajišnik je rekao: Danas, a ne kao što je to nekada, vidim pravi srpski grad. Vi nosite s pravom pravo srpsko ime. Vi ste bili uzor svom srpstvu jer ste uspjeli da sve ono što je dolazilo nekada iz ovog grada Foče da eliminišete…
Zato vam u ime cijelog srpstva hvala.“Simptomatično je da Karadžić ističe (i to je više puta tokom rata ponovio) da su “Muslimani odustali od Foče“, što navodi na sumnju da je upravo on tvorac mita da su Fočaci izdali, prodali i napustili svoj grad, ali o tome drugom prilikom…Prema biografiji (objavljenoj na portalima) dr. Alena Pilava on je završio Medicinski fakultet u Sarajevu 1996. godine, a doktorirao je na Medicinskom fakultetu u Foči 28. septembra 2022. godine.
Koliko znam, nas dvoje se ne poznajemo, nemam ništa ni lično ni profesionalno protiv čovjeka, pogotovo što njegovo prezime upućuje da bi mogao biti fočanskog porijekla (što ne znam), a svima je poznato koliko je jaka moja veza s rodnim gradom.
S druge strane prema zvaničnoj biografiji (objavljenoj na portalima) Ismeta Gavrankapetanovića završio je Medicinski fakultet u Sarajevu (1986) na kome je i doktorirao. Na Medicinskom Fakultetu u Sarajevu redovni je profesor od 2011. godine. (aktivno govori engleski, francuski i arapski jezik). Možda ja imam problem s Medicinskim fakultetom u Foči jer ga je 1993. otvorio Karadžić. Možda me zbog ovoga neko može optužiti za lokal patriotizam jer sam jako emotivno privržena i odana svojim Fočacima zbog svega što nam se desilo u jednom, pa u drugom ratu….
Ali, isto tako ja ima izražen i lokal patriotizam i prema Sarajevu, jer sam sve vrijeme rata bila u Bosni i Hercegovini, odnosno u Sarajevu koje je bilo pod opsadom srpskih snaga.
Upravo u to vrijeme o našim ljekarima smo govorili, a svjetski mediji pisali, kao o “herojima u bijelom“, jer su u užasnim uslovima i nadljudskim naporima spašavali ljudske živote. Pojedinci tvrde da ratne zasluge ne mogu danas biti važne reference. Možda i ne mogu – za one koji rat nisu proveli u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.
Meni, a sigurna sam i mnogim drugima, to su i danas najvažnije reference. Ali, mi smo danas u situaciji da o tome da li Gavrankapetanović može biti direktor KCUS-a, ili ne, odlučuje ministar Nedeljko Rimac i dovodi u pitanje njegove kvalifikacije, pa i njegov profesionalni kredibilitet. I to je ključni razlog zašto sam se ja uključila u ovu temu. Ukoliko Gavrankapetanović zaista ne ispunjava uvjete i nema neki “papir“, izaberite nekog drugog, ali nemate apsolutno nikakvo pravo da razvlačite Ismeta Gavrankapetanovića mjesecima, igrate se njegovim imenom i osporavate njegov profesionalni kredibilitet i dignitet duže od godinu dana. Što potvrđuje da Rimac nije u pravu. Da jeste, i da su zakoni kako tvrdi na njegovoj strani, Rimac bi to davno završio.
Čak su bili pustili i vijest da je Gavrankapetanović iznerviran svime, odlučio da se povuče. Gavrankapetanović im je samo kratko odgovorio: nisam se povlačio ’92, neću ni danas.Podsjetit ću da je za ministra “sumnjivi papir“ Gavrankapetanovićeva diploma Ekonomskog fakulteta o zdravstvenom menadžmentu.
Podsjetit ću i na izjavu Adne Mesihović, ministrice nauke, visokog obrazovanja i mladih KS, koja je na zahtjev ministra Rimca da se provjerava Gavrankapetanovićeva diploma odgovorila (a brojni portali objavili): “Iznenađuje me hrabrost ministra Rimca, koji u svojoj karijeri (ako mu je tačna zvanično objavljena biografija) uopće nema radnoga iskustva u sistemu visokoškolskog obrazovanja, da tumači (naravno pogrešno) pojedine termine iz Okvirnoga zakona o visokom obrazovanju…“
Ministru Rimcu, na zahtjev da se provjeri validnost Gavrankapetanovićeve diplome, odgovorio je i prof. dr. Željko Šain, koji je bio i dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu (portali objavili): “Prof. dr. Ismet Gavrankapetanović je pohađao naš studij na 2. ciklusu smjer Upravljanje kvalitetom u zdravstvu… I prof. dr. Gavrankapetanović, bez obzira što je bio redovan profesor Medicinskog fakulteta u Sarajevu, dolazio je redovno kao svaki student na nastavu…
Kod mene je polagao dva ispita, plus radio je master rad koji je uspješno odbranio. Tako da je sve bilo sve po Zakonu o visokom obrazovanju, po zakonskim aktima koji stoje na Univerzitetu u Sarajevu… Mi smo taj studij imali zajedno sa Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Taj studij je završilo, ja mislim više od 200 kandidata, i nikome do sada nije osporavana ta diploma magistra ekonomskih…“
I sad vam ne valjaju Gavrankapetanovićeve diplome Medicinskog i Ekonomskog fakulteta UNSA, a valja diploma Medicinskog fakulteta iz Foče i certifikat o medžmentu koji izdaje ministar (Rimac)?!S obzirom da ni nakon ovoga Rimac nikad nije dao suglasnost za imenovanje Gavrankapetanovića koga je UO KCUS-a nakon provedene konkursne procedure predložio kao najboljeg kandidata, očito Rimac osporava i Ekonomski fakultet u Sarajevu i nadležno ministarstvo, i odlučuje šta je validan “papir“, čime ponižava i ove institucije u Sarajeva.
UO je zatražio od premijera Nikšića da se uključi i presječe ovu aferu, ali nije. Nikšić je svojim ponašanjem dozvolio Rimcu da nastavi provoditi “svoje“ u ovom slučaju, dok se KCUS urušava i upada u milionske dugove. Zbog toga ćemo ispaštati mi u Sarajevu i drugi koji dolaze u KCUS na liječenje.
Mediji su pred Novu godinu objavili: “Zaključak UO je da službe za sljedeću sjednicu pripreme prijedlog odluke kojom se od ministra traži prethodna saglasnost za imenovanje sljedećeg kandidata sa rang liste (Pilava). UO će zasjedati najkasnije do 10.1.2025 – rekao je Dragan Stevanović nakon sjednice UO.“I, evo, opet ja na suprotnoj strani od Stevanovića.
Kao što sam u slučaju Sekule Stanića naglašavala da ne reagiram na Stevanovića lično, nego kao vijećnika u Gradskom vijeću Grada Sarajeva koji je htio podnijeti amandman kojim bi se Staniću nezasluženo podigao spomenik u Sarajevu, sad sam na suprotnoj strani od Stevanovića, kao člana UO KCUS-a koji je očito promijenio svoju odluku jer je ranije podržavao Gavrankapetanovića, i tvrdio da je najbolji kandidat, te da ih tužiti i dobiti ako ga eliminiraju (brojni portali objavili).
Pa, iskreno, nisam ja kriva što se Stevanović u Sarajevu pita za sve.Mediji su danas objavili da od sjednice 10. januara nema ništa, fabricirana sapunica oko KCUS-a se nastavlja…Za razliku od “neutralnih“ analitičara (s jasnom opredijeljenošću) niti ću koga folirati, niti imam ikakvog ni razloga a ni interesa da ne kažem javno da podržavam prof. Ismeta Gavrankapetanovića iz samo jednog razloga – on je najbolji kandidat po svim traženim referencama.I još je jedan važan razlog zašto ima moju podršku.
U njegovoj zvaničnoj biografiji (bar ja nisam naišla na to) ne navodi se da je bio pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine od prvog do zadnjeg dana, da je od toga bar godinu proveo po ratnim bolnicama, ostalo u KCUS. Dobro je poznato svima da su branitelji jedini ljudi u ovoj zemlji kojima se ja klanjam. Jednom sam ga pitala zašto toga nema u njegovoj biografiji – svjedočimo kako se pojedinci svako malo hvale kako su branili ovu zemlju i svojim patriotizmom – odgovorio mi je: “Zašto bih se time hvalio? To je bila moja dužnost prema mojoj zemlji i mom narodu.“Eto, zato podržavam Ismeta Gavrankapetanovića.