Život

Dr Vladimir Jakovljević: Treba iskoristiti šansu da region postane dio svjetske medicinske naučne elite

Dekan Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu Vladimir Jakovljević je možda najzaslužniji čovjek zbog koga se gradi velelepni objekat koji će u budućnosti okupljati krem domaće i svjetske medicinske nauke.

FOTO: INTERNET
FOTO: INTERNET

Prošle godine bio je jedan od organizatora internacionalnog skupa vodećih svjetskih stručnjaka za kardiovaskularne oblasti u Banja Luci.

– Trudimo se da krem svjetske kardiovaskularne nauke što češće dovodimo u Srbiju i region. Prošle godine Banja Luka se predstavila kao izvrstan domaćin za vrhunske naučnike svijeta. Srbija, Republika Srpska, Federacija BiH, imaju dosta stručnjaka iz ove oblasi koji su svjetska klasa. Treba iskoristiti takav potencijal kako bi ovaj region trajno bio jedan od centara svjetske medicinke elite – smatra Jakovljević. 

Kragujevac će postati medicinski istraživački centar sa najmodernijom tehnologijom, koji će služiti za istraživanje novih lijekova u borbi protiv svakojakih bolesti. Banka matičnih ćelija koja će također naći mjesto u Centrima izvrsnosti trebalo bi da postanu centralna jedinica borbe protiv “Bijele kuge” u Srbiji. Po broju naučnih radova FMN u Kragujervcu prednjači u ovom dijelu Evrope, o čemu govori visokla pozicija na Šangajskoj listi ovog fakulteta.

Jakovljević je spreman da u Kragujevac dovede najveće eksperte iz čitavog svijeta, što garantuje njegova dugogodišnja akademska karijera i brojni medicinski simpozijumi koje je organizovao. Mnogi ga poznaju i kao gostujećeg predvača na univerziutetima Sečenov u Moskvi i Luisvil u SAD-u.

FOTO:
FOTO:

   -Da, mi zaista gradimo elitni naučni centar u Kragujevcu i nadam se da ćemo u punom kapacitetu krenuti sa njim za dvije godine. Na terenu imamo sljedeću situaciju, građevinski radovi na Centru izvrsnosti u Kragujevcu idu fantastično. Trebalo bi da budu završeni po planu do kraja godine. Međutim imat ćemo problema da kada objekat bude gotov, neće biti dovoljno opredijeljenih sredstava za opremanje objekta najmodernijom medicinskom opremom. To se desilo iz nekoliko razloga, pod jedan građevinski materijal je u posljednjih pola godina višestruko poskupio, a pod dva bile su nerealne procjene troškova izvođača koji je počeo posao prije sedam godina. Mi smo sad došli do toga da je novac koji je opredijeljen od strane donatora za kompletnu izgradnju i opremanje zgrade, tek pokriva dovršetak građevinskih radova. Jedinica za upravljanje projektima preko koje ide izgradnja Centra izvrsnosti, Ministarstvo prosvete republike Srbije, Fakultet medicinskih nauka i Grad Kragujevac do sada su dali sve da se ova priča dovrši. Radimo konstantno i vrlo predano na tome. Vjerujem da ćemo pronaći dodatna sredstva za specifičnu medicinsku opremu ovih Centara. Svaki od budućih centara koji se budu nalazili u toj zgradi, planirano je da bude samoodrživ, od banke matičnih ćelija, preko centra za farmakološka istraživanja do centra za bioinžinjering i specifičnih istraživanja kardiovaskularnih bolesti. Realno je da ćemo mi Centre izvrsnosti potpuno opremiti i staviti u pogon tokom sljedeće dvije godine. Uradićemo to u fazama, kako bude pristizala oprema i ljudi koji će na njoj raditi. Ovi Centri u Kragujevcu će biti elita medicinske nauke u Srbiji – kaže doktor Jakovljević.

PROMOVISANA KNJIGA „MENADŽMENT PORODIČNIH PREDUZEĆA“

U amfiteatru Fakulteta medicinskih nauka održana je promocija knjige „Menadžment porodičnih preduzeća“ čiji je izdavač Apotekarska ustanova „Zdravlje lek“ a autori naši profesori Vladimir Jakovljević i Dušan Đurić, profesorica Snežana Knežević sa FON-a Univerziteta u Beogradu, Svetlana Stojkov, Miljan Adamović magistar farmacije i direktor Apotekarske ustanove „Zdravlje lek“ kao i asist. dr Stefan Milojević, također iz kompanije „Zdravlje lek“.Knjiga „Menadžment porodičnih preduzeća“ je zajednički projekat našeg fakulteta i Apotekarske ustanove „Zdravlje lek“ a koja je uvrštena u zvaničnu literaturu na doktorskim studijama Menadžment zdravstvenog sistema i master programu Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite FMN.Okupljene goste iz čitave Srbije najprije je pozdravio dekan prof. dr Vladimir Jakovljević koji je istakao da se „desila sinergija i velika energija“ koja je prepoznata sa naše strane ali i Apotekarske ustanove „Zdravlje lek“. On je dodao i da je naša ustanova na taj način, još jednom pokazala, da nije hermetički zatvorena akademska institucija što je karakteristika najvećeg broja obrazovnih ustanova i Univerziteta.

„Od kada rukovodim FMN trudim se da budemo otvoreni prema svima i da otvorimo sve granice i da ukoliko bilo šta čujemo pametnije i bolje od naših partnera i prijatelja i to realizujemo i budemo još bolji. Naša intencija je da se što više povezujemo sa privredom a prirodno je da naš fakultet ima jaku sponu sa farmacijom i farmaceutskom industrijom. Ja se trudim da ovaj fakultet vodim onako kako se vodi svako preduzeće koje dobro posluje. Zato sam siguran da ova knjiga i svako poglavlje koje budete pročitali u njoj će biti upamćeno kao početak jedne izuzetne saradnje“, rekao je dekan Jakovljević.

Direktor Apotekarske ustanove „Zdravlje lek“, koja posluje punih 10 godina i koja zapošljava 110 radnika, magistar farmacije i diplomirani pravnik, Miljan Adamović rekao je da zahvaljujući svima njima i zajedničkom radu i zalaganju oni danas proširuju svoju djelatnost i na polje obrazovanja jer im je cilj da pored ove knjige imaju i svoju srednju školu i fakultet i omoguće mladim ljudima da se školuju kod njih i nauče jer će to biti jedina obrazovna ustanova gdje će srednjoškolci od prve godine, kroz sistem dualnog obrazovanja, moći da se susretnu sa samom praksom i da će na taj način dosta naučiti.