Region

Do kraja decembra Srbiju očekuju novi zemljotresi, stručnjak otkriva koje su crne tačke

Zemljotres jačine 3,1 stepen Rihterove skale koji je prije dva dana potresao Kosjerić u Srbiji samo je jedan u nizu potresa koji očekuju tu državu u narednom periodu, upozoravaju seizmolozi.

FOTO: ILUSTRACIJA/UNSPLASH/SEISMO.GOV.RS
FOTO: ILUSTRACIJA/UNSPLASH/SEISMO.GOV.RS

Stručnjaci kažu da će do kraja ovog mjeseca biti više potresa. S obzirom na to da su u posljednje vrijeme potresi u ovom regionu sve česći, građani su s pravom zabrinuti i pitaju se kada bi mogao da bude novi, jači udar, kao i gdje će biti epicentar.

Nažalost, seizmolozi ne mogu da daju dugoročna predviđanja, ali je ipak poznato koje su “žarišne zone”.

Crne tačke

Iako su nedavno zabilježeni potresi slabijeg intenziteta, meteorolog Ivan Ristić, koji godinama istražuje problem pomjeranja tla, ističe da Srbiju tokom decembra očekuju novi potresi.

“Imaćemo pojačanu seizmološku aktivnost do kraja ovog mjeseca. Dakle, biće još potresa, a najtrusnije područje je oblast centralne Srbije i Kopaonika. Nadamo se da jačina neće biti viša od tri ili četiri stepena Rihterove skale, jer su oni od pet i više zaista jaki potresi. Novembar i decembar su i inače periodi kada ima najviše zemljotresa, kao i u aprilu i maju – objašnjava Ristić.

Takozvane “crne tačke” gdje se mogu desiti veliki zemljotresi jesu Kopaonik, Zapadna Srbija, Kraljevo, Kragujevac, Svilajnac, Rudnik i Lazarevac. Ugrožena su i područja centralne Srbije do Aleksandrovca, te okolina Novog Pazara, djelovi Vojvodine na sjeveru Bačke kod Apatina, sam istok Banata duž granice sa Rumunijom, kao i područja oko Kladova i Negotina.

Ristić kaže da podaci ukazuju da se podrhtavanja tla javljaju mnogo češće u proljeće i jesen i da su mnogo jača, a u prilog tome govori i podatak da se tada dogodilo svih deset zemljotresa jačine veće od pet stepeni po Rihteru u Srbiji.

“Epicentar zemljotresa bio je uglavnom oko Kopaonika ili u centralnoj Srbiji. Zemljotrese manjeg stepena jačine do dva Rihtera imamo skoro svaki dan tokom cijele godine, ali ih, srećom, ne osjećamo – objašnjava Ristić.

Iako su Srbiju jači potresi za sada zaobišli, Ristić navodi da do kraja decembra ima šansi za jače potrese.

“Sve do 2030. godine očekuje nas turbulentan period sa čestom pojavom zemljotresa i daljim porastom globalne temperature. Poslije 2030. godine doći će do postepenog smanjivanja broja i intenziteta potresa, kao i do postepenog pada temperature na planeti Zemlji”, zaključuje Ristić, piše Kurir.

Prihvati notifikacije