U intervjuu za portal Bosnainfo Dennis Gratz govorio je o problemima u općini, kako ih planira riješiti ako bude izabran za načelnika, o planovima i vizijama za budućnost.
U utrci za načelnika Općine Centar je pet kandidata. Dodajmo da smo pitanja poslali i drugim kandidatima, te ćemo i njihove odgovore objavljivati, redom, kako budu pristizali.
Gospodine Gratz, Vi ste se građanima predstavili kroz svoj predizborni spot koji je u formi autobiografske naracije i nakon što se isti pogleda zaista odajete osjećaj da su promjene moguće na području općine Centar. Građani su prilično razočarani, evidentni su mnogi problemi na području ove lokalne zajednice. Kako vi planirate djelovati ukoliko dobijete priliku, koji vam je plan?
Gratz: Građani su s razlogom razočarani. Sarajevo je bitan evropski grad, ali sada ne izgleda tako. Potrebna mu je promjena. Građani Centra su već 2020. glasali za promjenu, ali do nje nije došlo. Ili bar ne u očekivanoj mjeri, otud i razočarenje.
Ako budem izabran, planiram raditi drugačije, prije svega energičnije, nego što je rađeno u ovom mandatu. Planiram aktivirati sve potencijale. Centar u aktuelnom mandatu ima najnižu realizaciju budžeta u historiji. Oko 50%. To znači da je svejedno što vam je budžet 75 miliona, jer ako trošite godišnje samo 37,5 onda imate budžet otprilike kao Kakanj ili Teslić. Ako bismo podigli realizaciju budžeta, onda bi za početak bilo puno više svega od onog što je trenutna vlast ponudila. Efikasnost je temelj svega.
Živjeli ste i radili u Kelnu, šta vas je potaklo da se vratite u BiH i da pokušate primijeniti sistem rada kakav ste doživjeli u Njemačkoj?
Gratz: Radio sam u gradskoj upravi Kelna, kao šef jednog od odjeljenja, i imam iskustvo u lokalnoj upravi. Kada sam otišao, kao i mnogi drugi naši ljudi, otišao sam u potrazi za boljim. Kada sam se vratio, vratio sam se jer vjerujem u moderno, evropsko Sarajevo, kao i u modernu i evropsku Bosnu i Hercegovinu. Da se vratim, potaknula me, kako bi Meša rekao, potreba jača od svakog razuma. Naravno, vezanost za porodicu, želja da ovdje zasnujem svoju porodicu (što sam i učinio nakon povratka) i ljubav prema ovoj zemlji, prema državi, prema ovom jedinstvenom, nezamjenjivom gradu.
Vaše mišljenje zašto sistem koji Njemačka ima niko u BiH nije pokušao ni prekopirati? Da li su sistemske promjene moguće i kako ih postići?
Gratz: Suština evropskih integracija jeste da prekopiramo dobre standarde, od najvišeg, do općinskog nivoa. Međutim, to nije dovoljno. Potrebno je da imate dovoljno obrazovane i kapacitirane ljude koji će ih provoditi. Ja čvrsto vjerujem u promjene. Dio njih se već desio u svijesti građana, koji ne žele da budu podanici vlasti, već zahtijevaju da vlast bude njihov servis. Kada još više proširimo tu svijest, kada nosioce vlasti bude više strah građana, nego obratno, imat ćemo funkcionalan sistem. To će se desiti prije ili kasnije, naša zadaća je da bude prije.
Šta vam najviše smeta na području općine Centar i voljeli biste da to promijenite?
Gratz: Smeta mi što Centar nije čist. Sjećam se nekih ranijih vremena, mislim u vrijeme načelnika Dževada Bećirovića, da se svaku noć Titova ulica često prala noću. Da i ne govorim kakvo je stanje u sporednim ulicama. Zatim što nam na zidovima zgrada, u centru grada, piše da je opasno šetati tim područjem, jer se fasade osipaju. Nema zelenila, ne sadi se odraslo drveće. Parking prostor je haotičan. Ulice su nesigurne, a nema ni dovoljno sadržaja za djecu.
Ali ono najviše što mi smeta jeste odnos vlasti. Obilazio sam mjesne zajednice. Brojni su problemi, ali možda je najgore što sam čuo to da neki službenici u strukturama vlasti drsko odgovaraju savjetima mjesnih zajednica i građanima kad im pošalju inicijative. U smislu, „nemojte nas zatrpavati poslom“. To je nedopustivo, čak skandalozno.
Da li lokalnim zajednicama nedostaju radne akcije da se građani više druže ali i učine svoje okruženje ljepšim, ali i da se kolektivno osvijestimo da svako krene od sebe i učini djelić da je okolina ljepša, imate li takve neke projekte u planu?
Gratz: Svako od nas nosi dio odgovornosti, u smislu da pazimo gdje odlažemo otpatke, kako se ophodimo prema javnom dobru. Mislim da je odgoj i edukacija djece u tom smislu ključna. Mi smo nažalost u prošlom mandatu imali primjer vandalskog uništavanja biblioteke na otvorenom u Velikom parku. Država to može kažnjavati, ali trebamo se zapitati kakve vrijednosti promovišemo od svoje porodice, pa dalje.
Nedavno sam na društvenim mrežama vidio da se grupa građana u ulici Semira Frašte, u Novom Gradu, organizovala i bukvalno preporodila zgradu. Okrečili su fasadu, postavili ograde, lakirali klupe, posadili ruže. Ako budem izabran, Općina će pokazati najveći mogući interes za takve ideje i inicijative građana.
U utrci za načelnika Općine Centar je pet kandidata, zašto da građani glasaju baš za vas?
Gratz: Građani mogu pogledati moj program i biografiju. Tamo mogu naći da sam deset godina radio u advokaturi, zatim i kao sudski tumač, te profesor. Nisam profesionalni političar i nisam prinuđen da živim od politike. Za moje ime se ne vezuju nikakve afere, niti zloupotrebe položaja. Mogu biti beskompromisan i braniti svoje principe, ne plašeći se da ću, ako ne budem u vlasti, završiti na birou.
Radeći za gradsku upravu Kelna, naučio sam šta je njemački sistem, a istovremeno dijete sam Centra, dio sam našeg mentaliteta, poznajem ga. Volim sve ono što je dobro u njemu, i mislim da se može popraviti sve ono što nas koči.
Moj program je jasan: izgradit ćemo sportsko-rekreacioni kompleks na Betaniji, za cijelu porodicu. Masovno ćemo saditi odrasla stabla i ozlenjivati grad. Umjesto trenutnih 250 hiljada KM u budžetu Općine za obnovu fasada, uložit ćemo desetine miliona u tu svrhu. Uredit ćemo parking prostor, osigurati mjesta stanarima, kroz bolju organizaciju i gradnju podzemnih garaža. Riječju, naš plan je da, na nekoliko velikih projekata, pokažemo da je promjena moguća, a kada se oslobodi sva sputavana i gomilana energija ovog grada, onda je samo nebo granica.