Kolumne

Svjetski je dan slobode medija, a bh. medije jede mrak

Dan slobode medija poručuje da je demokratija moguća ako imamo slobodne medije i slobodu izražavanja.

FOTO: BILL KERR/FLICKR/THEWIRE.IN
FOTO: BILL KERR/FLICKR/THEWIRE.IN

Ali… Uslovi u kojima novinari rade u mnogim zemljama postali su veoma izazovni i često su izloženi nasilju i prijetnjama. Vijeće Evrope izvještava da su se pojavila dva zlokobna i različita trenda u uznemiravanju: navala zlostavljanja na internetu usmjerena naročito na novinarke i naoružavanje zakona protiv medijskih radnika.

Oboje vode uticajni ljudi koji očajnički žele da kontrolišu sve vredniju valutu – slobodan protok informacija. Ali sve više je na udaru osoba, a ne profesija…

Sve vlade trebale bi pojačati svoje zakonske okvire da doprinesu što objektivnijem i slobodnijem izvještavanju i, što je najvažnije, da obezbijede novinarima uslove da su sigurni u obavljanju svog posla, što je, barem kad je BiH u pitanju, (ne)moguća misija.

Sjetimo se ne tako davno napada na novinara EuroBlica i portala Srpskainfo Nikolu Moraču, koji je prethodno bio privođen zato što se bavio svojim poslom, i urednika portala Buka Aleksandra Trifunovića. Oštećeni su im automobili, a nakon što je pao na poligrafu, uhapšen je njihov komšija Saša Bunić. Gotova priča. Jedan od mnogih problema jesu baš takve “gotove priče” u kojima se bavimo posljedicom, a ne uzrokom. To što su priveli Bunića ne znači da neće biti drugih morača i trifunovića, a ni bunića.

Predsjednik manjeg bh. entiteta Milorad Dodik tada nonšalantno izjavljuje da su novinari možda sami sebi uništili aute. Predsjednik je inače poznat po vrijeđanju novinara. Sjetimo se, između brojnih pljuvanja po novinarima, kako je izvrijeđao novinare BNTV-a Tijanu Milinković i Milana Kovača rekavši da njihovom imenu i prezimenu treba dodati crticu pa podvala te napada na predsjednika Kluba novinara Banja Luka Sinišu Vukelića i pojedince koje je nazvao spodobama.

Ali, ne lezi vraže, isti taj Dodik bio je među prvima koji su čestitali Dan slobode medija. “Sloboda medija predstavlja temelj demokratije, ali ta sloboda nikako ne smije biti zloupotrijebljena kako bi se u javnost plasirale neistinite i neutemeljene informacije”, naveo je u čestitki koju je uputio putem Srne novinarima, udruženjima novinara i zaposlenima u sredstvima javnog informisanja u RS-u. Poručio je i da će profesionalno novinarstvo i profesionalni mediji uvijek imati punu podršku institucija i društva u savladavanju izazova kako bi im se obezbijedili bolji položaj i uslovi rada.

Rigorozne mjere

Zvuči kao paradoks s obzirom na to da je isti taj predsjednik hoće da izmijeni Krivični zakonik RS-a, a najavio je i rigorozne mjere protiv NVO sektora i udruženja koja se finansiraju donatorskim sredstvima. Medijski radnici te razna udruženja revnosno se bore protiv kriminalizacije klevete, pa su stoga izloženi pomenutim prijetnjama od osobe koja im juče čestita Dan slobode medija.

“Evidentno je da Milorad Dodik i oni koji ga podržavaju žele ućutkati nezavisno, istraživačko, slobodno novinarstvo po svaku cijenu, ali i predstavnike nevladinog sektora koji istražuju i analiziraju poteze vladajućih struktura, između ostalog i kroz razotkrivanje brojnih korupcijskih afera i netransparentno trošenje milionskih iznosa budžetskog novca, te da su u tim namjerama i više nego odlučni”, poručio je UO Udruženja BH novinari povodom Dodikovih najava.

Ali, što bi potcrtala novinarka Milkica Milojević na prezentaciji istraživanja “Medijske slobode u BiH u 2023”, “RS je jedina na svijetu u kojem je predsjednikov Twitter zakonodavno i izvršno tijelo”.

Istim putem čestita juče i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović Dan slobode medija poručivši da ostanu na putu savjesnog i nepristrasnog izvještavanja, u službi istine i svih građana te podsjetila i na obavezu svih institucija da novinarima omoguće viši stepen medijskih sloboda, unaprijede ambijent za njihov nesmetan rad te da naprave uslove za bolji materijalni položaj novinara i medijskih radnika.

A politički analitičar Srđan Puhalo jutros poručuje: “Dobro jutro @rsrpska, danas o medijima i mrtvima sve najbolje!!!”.

Sloboda medija

I član Predsjedništva BiH Denis Bećirović čestitao je novinarima, novinarskim udruženjima i svim medijskim zaposlenicima ovaj dan. Istakao je da je sloboda medija od krucijalne važnosti za novinare i sve medijske zaposlenike, kao i za svaku demokratsku državu, jer na osnovu slobode medija ocjenjuje se stepen demokratičnosti društva.

“U Bosni i Hercegovini novinari moraju imati sigurno okruženje u kojem će slobodno i otvoreno, bez ikakvih pritisaka i prijetnji, obavljati svoj posao”, poručio je.

Znaju novinari da moraju imati sigurno okruženje, ali nemaju, a država je ta koja im to mora obezbijediti, pa zašto ne krenuti od vrha?

A takođe među prvima čestitke je uputio i ambasador Savezne Republike Njemačke u BiH Thomas Fitschen. Podvukao je da dinamična demokratija zahtijeva nezavisno medijsko okruženje i neograničenu slobodu štampe te da je slobodno novinarstvo najbolji lijek protiv kršenja ljudskih prava i zloupotrebe ovlasti.

“Njemačka i u Republici Srpskoj sa zabrinutošću prati ograničavanje slobode izražavanja i slobode medija. Stoga, danas još jednom apelujem na Narodnu skupštinu RS-a da ne kriminalizira klevetu. Kritičko izvještavanje nije zločin”, poručio je Fitschen u izjavi upućenoj putem ambasade svoje zemlje.

Bez cenzure

A u njegovoj zemlji sloboda štampe i mišljenja su među najvažnijim osnovama države i ustavom je zaštićena. I bez obzira na sve, stalno rade na updateu.

Daleko je Njemačka od nas u svakom pogledu, a kako kažu u Mediacentru, medijski mrak može postati surova realnost. Poručuju: “Svjetski je dan slobode medija, a medijska zajednica u BiH i ovaj 3. maj dočekuje sa brojnim izazovima koji sprečavaju novinare i novinarke da nesmetano obavljaju svoj posao.

Razloga je mnogo, od fizičkih i verbalnih napada na novinare i novinarke, prijetnji, političkih pritisaka, netransparentnog i arbitrarnog finansiranja medija do planiranog usvajanja izmjena Krivičnog zakonika RS-a koji mogu značajno ugroziti slobodu izražavanja i kritičko mišljenje”.

Ne prijeti samo Dodik novinarima, prijetnje stižu sa svih strana od onih kojima su džepovi puni oraha. A takvih je, svima je jasno, povelik broj.

Kažu da su mediji ogledalo društva… pa pogledajmo se.

Prihvati notifikacije