No, medijsku pažnju u Bosni i Hercegovini privukla je objava Dragane Kljajić, kandidatkinje za odbornka PDP-a u Banjoj Luci, koja je na društvenim mrežama upozorila predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da bi se mogao provesti kao bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
Uslijedili su brojni medijski napisi, a zbog čega se podigla velika prašina u medijima i što se krije iza svega upitali smo prvog čovjeka PDP-a.
Branislav Borenović, predsjednik PDP-a, govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o najnovijim događajima u toj stranci, osudio istupe pojedinaca i najavio sankcije, te otkrio zbog čega je zatražio ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o geološkim istraživanjima.
Svjedočili smo burnoj reakciji vrha PDP-a nakon što su u javnost dospjeli komentari pojedinih članova PDP-a upućeni predsjedniku susjedne Srbije Aleksandru Vučiću zbog dogovora s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom oko iskopavanja litija u toj zemlji. Zbog čega ste burno reagirali nakon istupa pojedinih članova stranke?
-Naravno da smo se ogradili od neprimjerenih reakcija i tih pojedinačnih objava, a posebno onih koji su izmišljeni, i koji nisu zvaničan stav stranke. Na predstojećim lokalnim izborima PDP će imati gotovo 800 kandidata i ne odgovaramo za lične stavove svakoga pojedinačno, posebno iskazane preko Facebooka i društvenih mreža. Ovakve izolovane slučajeve ne podržavam i svako ko odstupa od zvaničnih stavova partije će biti sankcionisan.
Odbacujemo sve zlonamjerne, izmišljene i tendenciozne natpise Slobodana Vaskovića, koji će biti tužen za sve laži koje je iznosio u svojim tekstovima, pa i u ovom posljednjem.
Postoji li sukob unutar PDP-a, i je li PDP „orkestrirano napao“ predsjednika Srbije, kako to tvrde pojedini novinari?
-Još jedna bezočna laž i podvala tog Vaskovića. Upravo suprotno. Mnogo puta sam javno rekao i ponoviću i ovaj put, Srbija predvođena Vučićem ima moju i našu veliku i iskrenu podršku. Mnogo su uradili i za Republiku Srpsku, ali i BiH u najtežim vremenima tokom kovida, ogromna medicinska pomoć i besplatna vakcinacija za sve građane Bosne i Hercegovine, nemojte da to tako olako zaboravimo. Kad je teško, Srbija je tu da pomogne. U kontinuitetu, već preko dvije milijarde maraka vrlo korisnih projekata za infrastrukturu, obrazovanje, kulturu u oba entiteta, i Srpskoj i Federaciji BiH.
Ostatak teksta čitajte ovdje.