BiH

Bošnjacima u RS teže nego ikada ranije, nade polažu u Ćamila Durakovića

I nakon 30 godina od agresije i dalje smo primorani govoriti o položaju Bošnjaka u dijelu svoje države - u RS-u.

FOTO: OKANAL.OSLOBODJENJE.BA/SCREENSHOT
FOTO: OKANAL.OSLOBODJENJE.BA/SCREENSHOT

Istočna Bosna, odnosno veliki dio entiteta Republika Srpska i dalje je tampon zona za Bošnjake.

Iako postoje primjeri suživota i pozitivnih povratničkih priča, i dalje postoji strah od mogućih sukoba.

Mještani RS-a, posebno Bošnjaci, kažu da taj strah nikada i nije prestao. Posebno ne danas, kada je politika “prljavija” nego ikada prije.

Srebrenica danas – većinski prazna, napuštena… Nekada bogata čaršija koja je živjela “punim plućima”.

Danas bez mladih ljudi, ali ipak utočište je za povratnike. Uprkos svim problemima, Bošnjaci i dalje ovdje, kako kažu, žive na svom.

Nema mnogo mještana koje je moguće sresti na ulici tokom dana. Jedna mještanka pristala je podijeliti viđenje života u Srebrenici s kolegama sa O Kanala.

Podjele duštva su, kaže, svakodnevnica, no s tim se može živjeti.

– Toga će uvijek biti, s obzirom šta se desilo, ali ja sam zadovoljna situacijom na tom planu. Ljudi i ono što osjećaju, ne pokazuju – kaže mještanka Srebrenice.

Prema raspoloživim podacima, u Srebrenicu se nakon rata, vratilo ukupno hiljadu i po porodica. Čak 80% njih živi u srebreničkim selima.

– Situacija danas je teška – navodi Nedim Ćivić. Teža nego ikada ranije, a zbog, kako kaže, politike iz Banja Luke.

– U najmanju ruku rečeno, situacija je sigurno gora nego u proteklih 10 godina, upravo zbog ovih destruktivnih politika koje dolaze iz Banja Luke.

Non stop su bile neke prijetnje o otcjepljenju, referendumi, odlasku iz BiH, prozivanju Bošnjaka, vrijeđanju Bošnjaka, o veličanju ratnih zločina i zločinaca, negiranju genocida…

Ovih proteklih 10-ak godina je teže nego, recimo, 2010. godine – kazao je Alija Tabaković, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS.

Tada, navodi Tabaković, politika je bila dosta umjerenija. Posebno se, kako kaže, umjerenije ponašao Milorad Dodik, koji je, dodaje, sada već prešao svaku granicu.

– On je tu jasno kazao da ne kani ni mijenjati politiku ni da će nastaviti ovom retorikom kao u posljednjih 10 godina. Dakle, neće se sigurno promijeniti u ovom momentu. Često puta smo svi bili u zabludi i vjerovali to je izborna kampanja, on će se smiriti. Međutim, iz godine u godinu on je pravio veće probleme – dodaje Tabaković.

Konkretno, iako su u BiH ravnopravna tri naroda, tri jezika i tri kulture, u Dodikovoj vladavini ravnopravno je samo ono što je srpsko. Ostalo nema vrijednost.

Pa tako je i bosanski jezik u školama postao jezik bošnjačkog naroda.

Ubrzo bi i državne institucije mogle postati isključivo srpske, tako barem prijeti Dodik. No, novoizabrani potpredsjednik entiteta Ćamil Duraković možda bi mu ipak mogao pomrsiti planove.

– Mi moramo pokušati da promijenimo političku paradigmu, koja je da je svaki glas iz Banja Luke sprski glas, nije tačno.

Mi to moramo pokazati i Briselu i svijetu i Rusiji i Americi i Njemačkoj, svima, da mi tamo živimo i da smo građani koji sup o Ustavu, iako Milorad Dodik misli da je on Ustav, ja mislim da nije, jeste politički moćnik koji kontroliše najjaču političku partiju, ali po Ustavu mi smo jedan od  konstitutivnih naroda – izjavio je Ćamil Duraković, novoizabrani potpredsjednik RS.

– Kao čovjek je okej, eh sad vidjet ćemo kako će se pokazati – kaže mještanka Srebrenice, a na pitanje misli li da može u politici uraditi nešto i da će mu fokus biti na Srebrenici, kaže:

“Mislim, što da ne. Ćamil je odavde čovjek i kažem prvo je čovjek pa je onda Ćamil – kazala je te potvrdila da ga vole Srebreničani.

Bošnjaci u Srebrenici godinama nade polažu u Durakovića. Kažu da je on borac za prava Bošnjaka u ovom dijelu zemlje.

Međutim, prema Ustavu RS, potpredsjednik entiteta nema veliki značaj, zbog čega je pred njim veliki izazov.

Trenutno u Srebrenici radi samo nekoliko kafića, nema restorana, mesnice, pekare i svega onoga što je potrebno za normalan život.