Svijet

Beč prednjači u borbi protiv dijabetesa kroz inovativne pristupe i sveobuhvatnu zdravstvenu njegu

U Beču, gdje više od 200.000 ljudi živi s dijabetesom, broj oboljelih raste iz godine u godinu. Samo u periodu od januara do oktobra 2024. godine, bečki zdravstveni sistem zabilježio je preko 14.000 posjeta pacijenata s dijabetesom, što predstavlja prosječno 128 dnevnih posjeta u ambulantama. Ove brojke naglašavaju koliko je dijabetes postao globalni zdravstveni izazov.

FOTO: UNSPLASH/ CHRISTIAN LENDL
FOTO: UNSPLASH/ CHRISTIAN LENDL

Ukoliko se ne otkrije na vrijeme ili ne tretira adekvatno, dijabetes može uzrokovati niz ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Kod čak četiri od deset pacijenata s dijabetesom dijagnosticira se i bubrežnabolest. Upravo ovaj podatak ističe važnost multidisciplinarnog pristupa liječenju, koji ne uključuje samokontrolu šećera u krvi, već se fokusira i na zdravlje bubrega. Rano otkrivanje i intervencija moguspriječiti teške posljedice poput zatajenja bubrega, što bi značajno poboljšalo kvalitet života pacijenata ismanjilo pritisak na zdravstveni sistem.

Zdravstveni sistem Beča omogućava sveobuhvatan tretman pacijenata s dijabetesom kroz različitespecijalizovane medicinske jedinice. U Klinici Hietzing, na odjelu interne medicine, naglašava seholistički pristup bubrežnih oboljenja. Profesor Thomas Stulnig, voditelj ovog odjela, ističe dakombinacija dijabetesa i bubrežnih bolesti predstavlja veliki izazov za pacijente i zdravstveni sistem:“Važno je dijabetes liječiti pravovremeno i sveobuhvatno kako bi se spriječile komplikacije koje moguznačajno narušiti zdravlje.”

Dijabetes kod djece, posebno kod najmlađih, često se teško prepoznaje. Oko 9 posto pacijenata kojiposjećuju bečke klinike mlađi su od 25 godina. Doktor Herbert Kurz, voditelj pedijatrijskih odjela uklinikama Donaustadt i Floridsdorf, ističe da su simptomi poput pojačane žeđi, učestalog mokrenja,gubitka težine i tzv. Kussmaulovo disanja (hiperventilacija sa dubokim, teškim udisajem) najvažnijipokazatelji. Liječenje djece s dijabetesom zahtijeva stručnost i saradnju timova iz različitih profesija –medicine, psihologije, dijetetike i socijalnog rada, kako bi se malim pacijentima omogućio normalanživot i edukacija njihovih porodica.

U Klinici Hietzing nalazi se najveći centar za inzulinske pumpe u Austriji, gdje se godišnje više od 3.000pacijenata s dijabetesom tipa 1 obučava za pravilno korištenje ovih uređaja. Ove savremene,automatizovane pumpe omogućavaju optimalnu kontrolu šećera u krvi zahvaljujući naprednimglukoznim senzorima. Ova tehnologija značajno unapređuje kvalitet života pacijenata i smanjuje rizik oddugoročnih komplikacija.