Magazin

OVO VJEROVATNO NISTE ZNALI Bebe dok su u maternici čine neke zaista čudesne stvari

Donošenje novog života na svijet prekrasan je čin i osjećaj.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Sigurno ste se nekad zapitali što radi vaša beba u maternici? Smije li se, čuje li vaš glas, osjeća li vaše raspoloženje?

Stručnjaci se slažu da bebe miču prstima i rukama i nogama, sišu palac, zijevaju i sanjaju. To su samo neke od nevjerovatnih stvari koje beba radi u trbuhu.

Išli ste na ultrazvuk i na snimku vam se čini da se beba smije?

Britanski naučnici su zaista otkrili, promatrajući snimke 4D ultrazvuka, da se bebe do 24. sedmice mogu nasmijati.

Zaključili su i da do 36. sedmice trudnoće nerođene bebe mogu napraviti i druge izraze lica, poput spuštanja obrva, naboranog nosa ili rastegnutih usana.

– Pokreti smijeha, otvaranje očiju i slično mogu se katkad na UZV-u vidjeti u kasnijoj fazi trudnoće – obično nakon 32. sedmice.

Većinom su ti pokreti refleksnog tipa, tako da osmijeh u stvari ne odražava emotivno stanje (ne zaboravimo da se mozak razvija još čitave dvije godine nakon porođaja), već više refleksno razvlačenje muskulature lica.

Katkad vidimo i plaženje jezika, pokrete slične sisanju, odnosno pokrete ‘traženja’ bradavice nakon podražaja usana pupkovinom ili vlastitim prstima – što sve spada u domenu čistih refleksa – objašnjava ginekolog Erden Radončić.

Ističe da je slično i s očima, gdje se u realnom vremenu 4D ultrazvukom nerijetko može vidjeti otvaranje očiju.

No, uz smijanje beba i plače. Jedno istraživanje je pokazalo da buka niske zvučne frekvencije usmjerena prema majčinom trbuhu kod fetusa u trećem tromjesečju izaziva ponašanje koje izgleda kao plakanje.

Beba tada otvara usta, nepravilno diše, a naučnici su čak primijetili i drhtanje usne, prenosi portal miss7mama.24sata.hr.

Prihvati notifikacije