BiH

Bakir Krajinović za Bosnainfo o vremenskoj prognozi do kraja ove godine i meteorološkim ekstremima koji su pogodili Španiju

Stigao je novembar, posljednji mjesec jeseni nakon kojeg nam 21. decembra kalendarski nastupa zima.

FOTO: BOSNAINFO/ SCREENSHOT YOUTUBE/ KOLAŽ
FOTO: BOSNAINFO/ SCREENSHOT YOUTUBE/ KOLAŽ

U prethodnom mjesecu u BiH smo uživali u lijepom vremenu i natprosječnim temperaturama za ovo doba godine, ali smo isto tako bili svjedoci strašnih poplava koje su pogodile Jablanicu i centralnu Bosnu sa ljudskim žrtvama, kao i nevremenu koje je pogodilo Španiju prošle sedmice, gdje je u katastrofalnim poplavama život izgubilo najmanje 217 ljudi.

Sezonska prognoza

O vremenskoj prognozi do kraja ove godine, razornim poplavama, fenomenima koji su pogodili našu zemlju i Evropu za Bosninfo je govorio meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, Bakir Krajinović.

“Kada je u pitanju sezonska prognoza, Federalni hidrometeorološki zavod BiH je dio svjetske meteorološke organizacije i imamo obavezu da sudjelujemo u forumu gdje eksperti iz naše struke zajednički pripremaju sezonsku prognozu. Ona se priprema tokom mjeseca novembra, a ista će biti dostupna svim medijima već 1. decembra, ali se već sada na osnovu preliminarnih informacija može kazati šta nas očekuje”, kazao je Krajinović.

Premda je rano govoriti o tome šta nam donosi zima, Krajinović nam je kazao da se na osnovu preliminarnih informacija može znati šta nas očekuje do kraja ove godine.

“Očekujemo da će trend natprosječno visokih vrijednosti temperatura nastaviti do kraja ove godine i tokom zimskih mjeseci. Što se tiče padavina, očekujemo nastavak trenda sa mjesecima gdje imamo manje padavina nego su to klimatski prosjeci od onoga što smo navikli. Cijela 2024. godina je bila ekstremna u pogledu visokih vrijednosti temperatura zraka, posebno u odnosu na prosječne vrijednosti. Dok su količine padavine bile manje nego je to uobičajno. Tako da su te padavine bile prostorno i vremenski neravnomjerne rasprostranjene, pa smo nažalost imali protekli mjesec onu strašnu poplavu u Jablanici, a nakon toga jako dug sušni period koji se nastavio sve do danas. Ova godina je nastavak priče iz 2023., gdje smo izmjerene vrijednosti zraka okarakterisali kao najviše i to je bila najtoplija godina od početka mjerenja u BiH i na globalnom nivou, a ova je na dobrom puta da nadmaši 2023. kao najtopliju”, kazao je Krajinović.

Protekle sedmice Španiju su zahvatile najsmrtonosnije poplave u modernoj historiji ove zemlje, gdje je prema posljednjim podacima najmanje 217 ljudi izgubilo živote, a za desetinama se i dalje traga.

Pročitajte još

Ovakvu katastrofu je Izazvao meteorološki fenomen za koje Krajinović kaže da su postali sve češći i intenzivniji, kao i da se javljaju iz mjeseca u mjesec.

“Ekstremi koji se dešavaju u Evropi i širom svijeta, povezani su s viškom energije u atmosferi koji nastaju zbog porasta globalne temperature zraka. Ona nastaje zbog pretjerane emisije stakleničkih gasova i tako uz klimatske promjene dolazi do pojave viška energije. Ta se energije u atmosferi mora manifestirati na određene načine i nažalost ona se najčešće odražava kroz pojavu ovakvih ekstrema koji odnose mnoge ljudske živote. Nažalost tako nešto se desilo našoj zemlji prilikom nedavnih poplava u Jablanici, kao i u centralnoj i istočnoj Evropi”, kazao je Krajinović.

Krajinović ističe da je za osam sati u Španiji pala kiša za period od godinu dana.

“U Španiji se desio toliki ekstrem da je na jednoj mjernoj hidrometeorološkoj stanici u regiji Valensija za osam sati palo 491 litar po metru kvadratnom, što je ekvivalent prosječnoj godišnjoj sumi padavina, odnosno za osam sati pala je količina koja je uobičajna za 365 dana u godini. Rijeke jednostavno nisu mogle prihvatiti toliku količinu kiše u tako malom vremenskom periodu i zato smo imali onakve razarajuće posljedice sa velikim ljudskim žrtvama, kazao je Krajinović.

Sunčana jesen

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

S obzirom na navedeno, možemo li naći neku poveznicu s fenomenom koji je pogodio Španiju i nedavnih katastrofalnih poplava u našoj zemlji.

“Sinoptički gledano ne možemo povući paralelu s dva pomenuta fenomena koja su prouzrokovala nedaće u Španiji i BiH. Međutim, klimatološki gledano moramo biti svjesni da postoji povezanost između svih ekstrema koji se dešavaju na našem kontinentu, a ti ekstremi su pospješeni tom količinom energije koja se nalazi u atmosferi i na kraju to je poveznica s poplavama koje su se desile u Evropi, BiH i širom svijeta. Klimatske promjene su dovele do toga da je temperatura zraka prema zadnjim izvještajima UN-a porasla na 1,45 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski period, što je rezultat povećane energije u atmosferi i zbog toga svakoga dana imamo vijesti o ovakvim katastrofama, kazao je Krajinović.

I za kraj pitali smo poznatog meteorologa kakav nas to novembar očekuje?

“Narednih nekoliko dana atmosfera će i dalje biti pod uticajem polja anticiklone koja se nalazi iznad većih dijelova Evrope koja diktira vremenske prilike. Narednih deset dana biće dosta stabilno vrijeme i u takvim okolnostima ne očekujemo padavine u BiH, kao ni nagle promjene vremenskih uslova. U pogledu temperature zraka, jutra će biti dosta hladna s minusima u najhladnijim periodima uz duge sunčane intervale tokom dana. Širom Bosne temperature će dostizati 15 stepeni, dok će u Hercegovini biti do 20 stepeni Celzijusa“, kazao je Krajinović.

Treba još napomenuti da će FHMZ u saradnji sa stručnjacima iz regiona, ali i šire, prvog decembra objaviti dugoročnu vremensku prognozu.