Politika

BAKIR IZETBEGOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: Burne reakcije na društvenim mrežama

Ne stišavaju se reakcije na društvenim mrežama nakon što je lider SDA Bakir Izetbegović nakon izbora u Jablanici kazao da se narod okreće SDA kada ima prave probleme.

bakir izetbegovic
FOTO: BOSNAINFO

Uslijedile su brojne reakcije, oglasili su se Ivana Marić, Dragan Bursać…

“Bakire, nekad treba samo da šutiš! Jednostavno je”, poručio je Dragan Bursać na svom X profilu.

Saša Magazinović, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta BiH kazao je da je SDA ostvarila respektabilni rezultat, ali da postoje mjesta gdje nema razloga za slavlje.

“Sa statistikom se možete igrati i sa istim brojevima pokazati i jedno i drugo, u zavisnosti šta vam odgovara. Gospodin Izetbegović dobro zna da Opšti i Lokalni izbori nisu isto. Ja ne znam zašto on prikriva da kaže koliko je stranka čiji je predsjednik osvojila načelničkih pozicija u gradu u kojem živi. Da li to znači da SDA može dobiti načelnike samo tamo gdje nije njen predsjednik ili u čemu je problem. Možete te stvari vrtiti na sto načina”, rekao je on za N1.

Podsjetimo, Izetbegović je na pres-konferenciji održanoj nakon sjednice stranačkog Kolegija, govorio o rezultatima koje je Stranka demokratske akcije postigla na ovogodišnjim Lokalnim izborima, održanim proteklog mjeseca u Bosni i Hercegovini. Rezultati su razmatrani u svrhu pripreme za sjednicu stranačkog Predsjedništva, dodao je Izetbegović.

Analizirajući po nivoima, on između ostalog navodi da je podrška glasača Stranci demokratske akcije značajno povećana u Federaciji BiH. U Republici Srpskoj su raznovrsne koalicije u kojima je učestvovala stekle 62 vijećnička mjesta dok ih je 2020. godine osvojeno 20.

Pročitajte još

U Srebrenici je podrška bila nešto manja i osjeća se da na račun SDA jačaju druge probosanske stranke, rekao je Izetbegović dodajući da se tamo nažalost osjeti određeni ‘zamor birača’, ali i da se nipošto zbog toga ne treba ljutiti na njih.

Poplavom zahvaćene općine dale su snažnu podršku Stranci demokratske akcije, dok je u Mostaru bila neznatno manja podrška bloku SDA.

SDA je po riječima lidera ove stranke najviše doprinijela izbornoj pobjedi nad Fikretom Abdićem u Velikoj Kladuši.

U Sarajevu je u proteklih šest godina trpjela najveće pritiske, pa je potrebno vremena za saniranje posljedica, ali proces ipak ide u tom smjeru. Ovogodišnji rezultati SDA su vjerovatno najbolji u posljednje dvije decenije. Za to moraju postojati razlozi. Prvi je po mom mišljenju mogućnost poređenja onoga što su radile i što rade vlade predvođenje kadrovima SDA – ona Novalićeva i ove aktuelne u kantonima, dakle poređenja s onim što rade odnosno ne rade vlade predvođene kadrovima Trojke. Drugi razlog je podmlađivanje SDA – nova lica, mladi, obrazovani, energični kadrovi, muškarci i žene.

Izbori su dodatno potcrtali da vlast Trojke nije izbor naroda već stranaca koji su tu vlast uspostavili nasiljem nad Ustavom i voljom birača. Da postoji mogućnost vanrednih izbora, Trojka bi bila pometena ove godine – rekao je Izetbegović.

Bosna i Hercegovina živi krizu najtežu od Dejtona naovamo, u Federaciji je evidentno gomilanje duga, kao i u Kantonu Sarajevo te Elektroprivredi BiH, dok Klinički centar Univerziteta u Sarajevu također tone u dugove. U zastoju je i put BiH ka eurointegracijama iako partneri pokušavaju pomoći, dodao je.

Unutar Trojke, “kola su se slomila na Narodu i Pravdi” koji je imao jak uzlet a potom strmoglav pad, po riječima Bakira Izetbegovića. On smatra da je problem zapravo u lideru NIP-a Elmedinu Konakoviću.

Članovi Kolegija SDA su razgovarali i o stavci u Aneksu 1 Dejtonskog sporazuma, koja nalaže balans u naoružanju susjeda. Uprkos tome, Srbija izdvaja tri posto GDP-a za unapređenje vojnog potencijala dok BiH ne nabavlja moderno naoružanje (dronovi, nove tehnologije), čemu će se Stranka demokratske akcije usprotiviti, prema riječima Bakira Izetbegovića.