Svijet

ANALITIČARI ZABRINUTI Najnovija ruska taktika mogla bi im omogoćiti zauzimanje većeg dijela Ukrajine

Ruska ofenziva na istoku Ukrajine, temeljena na nadmoći u naoružanju i brojnijem ljudstvu, sve snažnije pritišće obranu Ukrajine te prijeti razvlačenjem rata, kažu zapadni analitičari u posljednjim analizama događaja na terenu. Kijev, ocjenjuju, treba još oružja od Zapada i pomoć u obučavanju ukrajinskih vojnika ako želi preokrenuti izglede koji u ovom trenutku jako naginju ruskoj strani. Nakon početnog lutanja, Rusija je pronašla taktiku koja daje rezultate. Oleksij Danilov, tajnik ukrajinskog obrambenog vijeća, kaže kako je Rusija nagomilala velike količine topništva i oklopne opreme s kojima se ukrajinska vojska jednostavno teško može nositi. "Zbog toga su u prednosti", navodi on te ponavlja apel za više naprednog naoružanja i obuku.

FOTO:  MINISTARSTVO OBRANE UKRAJINE / TELEGRAM / ILUSTRACIJA
FOTO: MINISTARSTVO OBRANE UKRAJINE / TELEGRAM / ILUSTRACIJA

Unatoč nekim uspješnim ukrajinskim ofenzivama, nova ruska taktika, koja znači dugi i teški rat iscrpljivanja, predstavlja izazov i pitanje za ukrajinske saveznike i pomagače.

Pročitajte još

Iako je Rusija morala odustati od pokušaja da dobije cijelu Ukrajinu, strateški cilj da je drži pod kontrolom nije se promijenio. Šef ruskog vijeća sigurnosti Nikolaj Patrušev je u utorak izjavio da je cilj Moskve demilitarizirati zemlju i natjerati je da deklarira neutralnost, navode strani mediji. Washingtonski think tank Institut za proučavanje rata komentirao je izjavu navodeći da to ukazuje da se Moskva priprema za dugi rat i da namjerava osvojiti mnogo veći dio Ukrajine od onoga koji kontrolira sada.

Ukrajinska taktika je trenutačno snažan otpor nadirućim neprijateljskim snagama, a pokušavaju očuvati svoje snage polako se povlačeći na lakše branjive položaje dok čekaju dopremu naoružanja sa Zapada. Rusija za to vrijeme polako, ali sigurno gura naprijed. Za osvajanje grada Sjeverodonecka trebala su joj dva mjeseca. Zbog toga se na Zapadu čuju komentari da Ukrajinci, unatoč svojoj odlučnosti da ginu boreći se žestoko protiv Rusije, ipak neće moći dobiti rat, s obzirom na kolabirajuće gospodarstvo i broj vojnika koji ima da se suprotstavi ruskom ljudstvu. Kijev stalno naglašava pomoć u naoružanju koje šalje Zapad te traži obuku na sustavima koji se šalju.

Britanski institut Rusi u svom je ovotjednom izvješću naveo da Ukrajini trebaju dalekodometni sustavi i oprema za elektroničko ratovanje kako bi se suprotstavila Rusiji. Problem je u nepoznavanju načina rukovanja oružjem iz NATO-ova arsenala, ali jasno je da je Kijev već dobar dio starog sovjetskog oružja ispucao. Ukrajinci u tom smislu najviše ističu američke mobilne raketne sustave Himars, koji su im omogućili da pogode ruske ciljeve daleko iza linije fronte, što ranije nije bilo moguće. “Rusi su protiv njih nemoćni. Jako su zabrinuti”, izjavio je Danilov. Napad tim naoružanjem je prošlog tjedna uništio zapovjedni položaj u gradu Izjumu, a ukrajinska strana je objavila da je korišten i kako bi se sa Zmijskog otoka u Crnom moru protjerali Rusi.

Međutim, ističe Danilov, Ukrajina bi trebala nekoliko desetaka Himarsa kako bi preokrenula situaciju na istoku. Trenutačno je u Ukrajini raspoređeno devet tih ili sličnih sustava. U nedostatku, Ukrajina je prisiljena voditi obrambeni rat. Problem je i neobučeni kadar za rukovanje novim naoružanjem. Prema Danilovu, Rusija pokazuje znakove iscrpljenosti te, unatoč nadmoći na istoku, nema snage voditi rat na više od jedne fronte. Primjećuje se i veća ruska bezobzirnost kada je riječ o preciznosti meta, upravo zbog prisiljenosti da koriste starije, nepreciznije sovjetsko naoružanje. Takvo oružje korišteno je prema navodima Ukrajinske strane u napadu na Odesu, u kojem je prema službenim ukrajinskim podacima poginula 21 osoba.

Danilov je također za WSJ rekao kako nije siguran da pobjeda ukrajinske strane znači isto Ukrajini i njezinim saveznicima. Za Ukrajinu je, rekao je, pobjeda povratak izgubljenog teritorija.