Retrovizor

29. godišnjica najtužnijeg dana u historiji Mostara

Nakon 29 godina od rušenja Starog mosta u Mostaru sjećanja na strahovita razaranja u gradu na Neretvi i danas otvaraju bolne rane i pokreću brojne rasprave i sjećanja na društvenim mrežama uz podsjetnike na događaj koji se nikada nije trebao ni dogoditi.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Nakon cjelodnevnog granatiranja tenkovskom municijom, koje je bjesomučno počelo dan ranije, snage Hrvatskog vijeća obrane (HVO) su srušile to remek-djelo osmanske arhitekture na Balkanu i jedno od najvrednijih kulturno-historijskih spomenika u svijetu.

Tako će, uz zvuk sirene za opću opasnost i skok bez aplauza, danas tačno u 10.16 sati, u organizaciji Kluba skakača u vodu „Mostari“, biti obilježena 29. godišnjica rušenja Starog mosta u Mostaru.

Kao i svih prethodnih godina, bit će to bolni podsjetnik na taj barbarski čin, kada se kameni luk koji je skoro pet stoljeća spajao obale Neretve stropoštao u hladnu rijeku. Cijeli svijet je tada zanijemio, a ovaj datum ostat će upisan kao najtužniji dan u historiji Mostara.

Mostarcima i danas zaigra suza u oku na spomen trenutka kad se luk Starog mosta srušio u Neretvu, pa onda uglavnom odmahnu rukom i kažu kako je najvažnije da je on opet “izronio” , te da priča o tom događaju treba biti poruka mladim generacijama da se takvo što ne ponovi.

Srušeni Stari most sagrađen je između 1557. i 1566. godine, po nalogu sultana Osmanskog Carstva Sulejmana Veličanstvenog, koji je građenje povjerio Mimaru Hajrudinu, istanbulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana.

Obnova Starog mosta, koju su finansirali Turska, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Svjetska banka, Evropska banka za obnovu i Grad Mostar počela je 2000. Obnova je završena u julu 2004., a ceremonija svečanog otvorenje je upriličeno 23. jula 2004.